FOUCAULT SARKACI – Umberto Eco

“Geleceğe ilişkin bir öykü yaratmak için geldik buraya,

yitik zamanların tarihini yazmak için değil.”

Yazım dili, tasvirleri ve kurgusuyla geniş kitleleri etkilemeyi başaran Umberto Eco dünya edebiyat tarihinde, Gülün Adı romanıyla tanınmıştı. Ününü Foucault Sarkacı kitabıyla perçinledi.

Foucault Sarkacı ’nın içeriği ve kurgusunun başarısına rağmen, giriş ve ilk bölümlerindeki tasvirleriyle okuyucuda kafa karışıklığına sebep verebilir. Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar kitabının kaderi gibi bu kitabı da bir hevesle elinize alıp yarım bırakabilirsiniz. Ancak, Orta Çağ estetiğinin ve sembol biliminin ustalarından kabul edilen Eco’nun bu çerçevede yarattığı ana hikâyeye ulaştığınızda olağanüstü bir örüntüyle karşı karşıya kalacaksınız.

Kendinizi edebiyatla oluşturulmuş bir satranç oyunu içinde hissedebilirsiniz. Kitabı bitirdiğinizde tekrar okumak isteyeceğinize eminim.

Kabala & Sefirot

Kabala inancından referans alınan kitapta yer alan on bölüm, on Sefirot ile adlandırılmış. Keter bölümünde Sefirot’un çizimini göreceksiniz. Krallığa ulaştığınızda boş gözlerle bakmamak için öncelikle Keter, Hokmah ve Binah tasvirlerini, arkasından gelen tüm durakları dikkatle okumanız gerekiyor.  

Devamını Oku:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s