KARANLIĞIN SOL ELİ – Ursula K. Le Guin

Karanlığın Sol Eli

“Işık karanlığın sol elidir

Karanlık da ışığın sağ eli.

İkisi birdir, yaşam ve ölüm, yan yana

Yatarlar kemmerdeki sevgililer gibi,

Tutuşmuş eller gibi,

Sonuçla yol gibi.”

Ursula K. Le GUIN

Karanlığın Sol Eli romanının tamamen yabancı evreninde gezinirken, cinselliğin toplumu nasıl değiştirdiği üzerinde, derin düşüncelere dalacak ve etkileneceksiniz. Eril ve dişil olmayı, cinsiyet kavramının toplumsal etkilerini, hatta cinsiyetsizliğin yarattığı toplumsal ve bireysel etkileri, çok gerçekçi bir şekilde tasvir eden Le Guin’in ütopya ile distopya arasında gezinen dünyasında, duygularınızın ve düşüncelerinizin kaosuna gömüleceksiniz.

Kitaptaki en önemli çıkarımlardan biri,  evrene sadece cinsiyetinizi ve cinsel hayatınızı belirleyen organlarınızın penceresinden bakıyorsanız,  gördüğünüz dünya bir tahliye ve atık borusunun manzarasından daha anlamlı olmayacaktır.

İkincisi ise; yaşamınızın sınırlarında dolaşmaya başladığınızda kiminle işbirliği yaptığınız, kime güvendiğiniz ve kimi sevdiğiniz sürprizlere açıktır. Gerçek eşitliği ve özgürlüğü ancak o sınırlarda bulursunuz!

Le Guin’in düşünceleri ve hayal dünyası günümüz insanlarının bile algılamakta ve anlamakta zorlanacağı türden. Kitaplarını okumaya başlamadan,  öncelikle onun hayatını incelemenizi ve kurduğu dünyalarla ilgili algılarınızı genişletmek için, zihninizin sınırlarını açmanızı tavsiye ederim. Bildiğiniz ve alışık olduğunuz her şeyi tersyüz etmeye kendinizi hazırlayın.

Kitabın hitap bölümünde “Charles için Sine qua non” notu vardı. İçimden “Aysun” dedim “ Sen ne yaptın?”.  Benim bilimkurgu yolculuğum Jules Verne, Arthur C. Clarke ve H.G. Wells ile başlamıştı. Kırk yıllık dostumun içine doğarak bana hediye ettiği roman ise ilk “Le Guin” kitabım oldu ve macera devam edecek 🙂

Le Guin Felsefesi

Le Guin “Bilimkurgu önbilici değildir, betimleyicidir.” diye savunurken Schrödinger’in ünlü kedi deneyine benzeterek, “deneyin gösterdiği gibi kuantum düzeyinde “gelecek” öngörülemez- gerçekliği, mevcut dünyayı betimlemektir” diyor.

Önsözdeki “bilim kurgu” tasvirlerini, yazarlar, romanlar ve sanatla ilgili fikirlerini okurken Le Guin’in zihnine transferim tamamlanmıştı.

Bilimkurgunun duayenlerinden kabul edilen Ursula K. Le Guin kitaplarında oluşturduğu  kurgusal dünyalarda bireyin toplumsal ve siyasal etkileşimleri üzerinde duruyor. Le Guin, kar beyazı ışığın içinde gölgelerini yaratırken, bizim varlığımızı etkileyen en önemli faktörleri yok etmiş:

  • Farklı iklimler yok
  • Farklı cinsiyetler yok
  • Mülkiyet hakkı yok
  • Güç yok
  • Savaş yok

DEVAMINI OKU:

KARANLIĞIN SOL ELİ – Ursula K. Le Guin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s