2001: A SPACE ODYSSEY – Yeni Ufuklar

2001: A Space Odyssey müzikleri ve görüntüleriyle, ruhunuzda çalan notaların, yüreğinizdeki renklerle duygularınızı ayağa kaldırdığı bir film olarak, izlemekten çok hissedeceğiniz bir anlatıdır.

2001: A SPACE ODYSSEY

“Eğer 2001’i tamamen anladıysanız biz başarısız olduk demektir.

Cevapladığımızdan daha fazla soru yaratmak istedik.”

Arthur C. Clarke

2001: A Space Odyssey, 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen epik bir bilimkurgu filmidir. 1991 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi veya estetik açıdan önemli” addedilerek, ABD Ulusal Film Arşivi’ne alınmıştır. 

Filmin senaryosu, bilimkurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın kısa öyküsü  “The Sentinel “ den esinlenerek, Kubrick ve Clarke tarafından ortak kaleme alınmıştır.

Hikâye insanın evrimi, teknoloji ve yapay zekâ üzerine sorgulamalar yapar. Kubrick ‘in çoğunlukla sessizlikte yer bulan, yaratıcı görsel efektlerinin, olağanüstü betimlemeleriyle ve çok az replikle yaratılır. Yorumlama yapılan bilimsel gerçeklikleri irdelerken, 1968 yılının koşullarının çok ötesinde bir eser ortaya çıkar.

2001: Bir Uzay Destanı eleştirmenler ve izleyiciler tarafından gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri kabul edilir. Dört dalda Oscar’a aday olmuş yapım 1969 yılında En İyi Görsel Efekt Oscar’ını kazanmıştır.

DEVAMINI OKU:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s