BİR UZAY EFSANESİ– Arthur C. Clarke

Bilimkurgu deyince ilk akla gelen, günümüz kurgularının atası kabul edilen ve yeni baskılardaki adı “Efsane” olarak geçen bu destansı seriyi meraklıları atlamasın.

Bir Uzay Destanı

Film Günlüğü

“26 Temmuz. Stanley’nin (36.) doğum günü.

Köye gittiğimde üzerinde şu notun yazılı olduğu bir kart buldum:

“Bütün dünya her an patlayabilecekken, nasıl mutlu bir doğum günü geçirebilirsin?”

Arthur C. Clarke

Bir Uzay Efsanesi ile alanlarında birer usta olarak kabul edilen iki isim olan Arthur C. Clarke ve Stanley Kubrick, bilimkurgunun dönüm noktalarından birine imza attılar.

Her iki eserin eşzamanlı kurgulanarak hayata geçirildiği 1968 yılında, önce film sonra roman yayınlandı. İki kafadarın birlikte yarattığı çalışmalarıyla, sularla kaplı olan üçte ikilik kısmında desteksiz üç dakika bile yaşayamadığı küçük mavi gezegenin, yüzeyinde takılıp kalan insanlığa, yıldızlardaki geleceğinin kehanetini sundular.

Dönemin ABD Başkanı John F. Kennedy’nin Ay’a bir insan gönderme hedefini dillendirdiği o yıllarda, herkes başını gökyüzüne kaldırmıştı. Uzay, Ay, Yıldızlar ve Gezegenler gündemin en heyecan verici konularıydı.

Filmin ve romanın yayınlanmasından aylar sonra,  Apollo 11, 16 Temmuz’da başlayan dünyanın en ünlü yolculuğunu  20 Temmuz 1969 günü saat 20:18’de aya iniş yaparak tamamlandı. Astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar oldular.

İnsanlık tarihindeki en büyük “ilk adımını” atmış oldu ve “Uzay” olgusu, bilimkurgu hayallerinden çıkarak gerçekliğe ilk kez dokundu.

Clarke ve Kubrick’ in arkadaşlığı ve birlikte yarattıkları eserler, insanın kökenleri, doğası, evrenin sınırları, nereden geldiğimiz ve nereye gittiğimiz hakkında, büyük ve derin sorular sorarak, kim olduğumuza dair “uyanışa” adım atmamızı sağlamıştır.

Bir anlamda hikâyelerindeki Ay Gözcüsü ’nün Monolit’i gibi…

DEVAMINI OKU:

https://www.booksiay.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s