LINE OF DUTY – Görev Hattında

“Güven ruh gibidir, terk ettiği bedene asla geri dönmez.”

William Shakespeare

İnsan ilk suçunu yasak elmayı ısırarak işlemiş ama bugünlerde bir elmayı ısırmanın ötesinde suç türleri var. Yetki ve güçler, insanlar adına “insanlığın karşısında” kullanılabiliyor. İyi ile kötünün arka bahçesinde yaş ve kuru otlar birbirine karışıyor. Ayak izleri üst üste biniyor,  “at” mı “it” mi olduğunu anlaşılmıyor.

Bugünlerde dünyanın her yerinden bir komplo teorisi fışkırıyor. Ulusal ya da uluslararası güven duyduğumuz kurumların arkasındaki karanlık güçlere önceleri çok şaşırdık ama artık neredeyse alıştık. Şimdi herkesin dilinde bir “üst akıl” söylemi var.

Line Of Duty ’nin olayları tam da bu alanda şekilleniyor. Her sezonun final bölümünde karakterlerin son durumlarını açıklayan metinlerle bitirmesi, olayların gerçek ya da gerçeğe çok yakın olduğunu düşündürüyor. Bu nedenle dizi oynadığı dönemde İngiltere’de büyük tartışmalara yol açmış.

Dizi, İngiliz Polis Teşkilatı’nın AC-12 (Anti-Corruption/Yolsuzlukla Mücadele) isimli polis biriminin hikâyesini anlatırken, mesleğinde yozlaşanların peşine düşen polislerin, olağanüstü gerçekçi, bir o kadar da sarsıcı yaşadıkları olaylardan oluşan, suç drama, gerilim ve polisiye gibi türleri içinde barındıran en başarılı yapımlardan biri. Line of Duty, 1963’den günümüze kadar devam eden kült seri “Dr. Who ”nun reyting rekorlarını bile kırmış.

DEVAMINI OKU:

LINE OF DUTY – Görev Hattında

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s