TÜFEK, MİKROP VE ÇELİK – Jared Diamond

https://www.booksiay.com/tufek-mikrop-ve-celik-jared-diamond/ilknur-akpinar-yucedag/Photo by Suzy Hazelwood on Pexels.com

“Gazeteciler yazarlardan koca bir kitabı bir tek cümleyle özetlemesini isterler her zaman. İşte bu kitap için o cümle şu: “Tarih farklı halklar için farklı yönde gelişti ama bu çevresel farklardan dolayı böyle oldu, o halkların biyolojik farklılıklarından dolayı değil.”

Tüfek, Mikrop ve Çelik,  1998’de kurgusal olmayan genel eser dalında Pulitzer Ödülü ve En İyi Bilim Kitabı dalında Aventis ödülü kazanmış, Jared Diomand’ın otuz yıllık bilimsel araştırmalarından oluşan kitaptır. Temmuz 2005’te National Geographic Society tarafından kitaba bağlı kalarak çekilen bir belgesel de yapılmıştır. Belgeseli izlemenin yeterli olacağını düşünenler yanılır.

Tüfek Mikrop ve Çelik kitabı, insanlık tarihinin gelişiminde en etkili rollere sahip olan bu üçlü kavramı, Jared Diamond ’un araştırmalarıyla kayıtlara geçiriyor. Sapiens ve Homodeus gibi tarihine bilimsel verilerle göz atmak istediğinizde, bir başucu kitabı olarak elinizde bulundurmalısınız.

Zaman Makinası

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s